Obieg zamknięty
Ponowne użycie materiałów
Troska o ochronę środowiska, w tym zasobów naturalnych, leży u podstaw etyki biznesowej naszej firmy. Uważamy, że odpady nie są jedynie odpadami, ale cennym zasobem, w który można tchnąć nowe życie i wykorzystać ponownie w inny sposób.
Kierując się pragnieniem spełnienia oczekiwań naszych klientów, zdajemy sobie sprawę, że poszukują oni wydajnych i zrównoważonych produktów. Przemysł budowlany musi opierać się na gospodarce cyrkularnej, czyli ponownym użyciu materiałów. Dzięki wykorzystaniu odpadów ograniczamy eksploatację zasobów naturalnych Ziemi i chronimy środowisko naturalne.
Nasze cele do 2030 roku:
- Zwiększenie ponownego wykorzystania surowców o 20% vs 2018 rok
- Zero odpadów
- 100% recyklingu opakowań
- Zmniejszenie plastikowych opakowań o 20%
- Odbiór opakowań zwrotnych z 80% rynków, na których działa Etex
- 50% innowacji dedykowanych zrównoważonemu rozwojowi
Wdrażanie obiegu zamkniętego w Polsce
Recykling odpadów gipsowych
Przyjmując odpowiedzialność za środowisko, doskonalimy system zarządzania, przestrzegając wymagań prawnych ochrony środowiska, tym samym dążąc do ograniczenia: emisji zanieczyszczeń, ilości wytwarzanych odpadów oraz zużycia energii.
W sposób efektywny korzystamy z zasobów: energii, skały gipsowej, wody i innych surowców starając się przy tym ograniczać powstawanie odpadów i tam, gdzie jest to tylko możliwe, ponownie wykorzystywać je poprzez recykling. Nasz zakład produkcyjny w Koninie wyposażony jest w system przetwarzania wewnętrznych odpadów gipsowych (np. z odkurzania maszyn lub z uszkodzonych worków) oraz system nawrotu bezpośredniego.
Odpady te są przez nas ponownie przetwarzane w fabryce płyt kartonowo-gipsowych w Leszczach.
Odzyskiwanie wody używanej do produkcji
W fabryce płyt gipsowo-kartonowych w Leszczach wystartowaliśmy z inicjatywą mającą na celu ograniczenie zużycia wody w procesie produkcyjnym i jej ponowne wykorzystanie. 1400 m3 wody na miesiąc jest ponownie używane, co stanowi 10% wody wykorzystywanej w procesie produkcyjnym. Z roku na rok maleje także ilość zużycia wody na metr kwadratowy płyty gipsowo-kartonowej.
Realizowane cele zrównoważonego rozwoju:
Wzrost gospodarczy |
Zrównoważone miasta |
Odpowiedzialna konsumpcja |
Życie na lądzie |
Partnerstwa |