Droga do zrównoważonego rozwoju 2030
„Droga do zrównoważonego rozwoju 2030” to globalna strategia Etex, która stanowi wyraz naszego głębokiego zaangażowania w budowę przyszłości, nie tylko lepszej, ale także bardziej zrównoważonej.
Naszą wizję realizujemy poprzez przywiązywanie wagi do wpływu społecznego i środowiskowego oraz poprzez rozwój innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań kluczowych dla branży budowlanej.
Grupa Etex aktywnie przyczynia się do realizacji idei zrównoważonego rozwoju, ograniczenia odpadów i zmniejszenia śladu węglowego. Jesteśmy głęboko zaangażowani w inicjatywę ONZ United Nations Global Compact oraz realizację 17 celów zrównoważonego rozwoju (SDG). W naszej wspólnej podróży do lepszej i zrównoważonej przyszłości prowadzi nas 5 priorytetów, które są zakorzenione w idei zrównoważonego rozwoju.
5 obszarów priorytetowych
Wstęp do raportu
Zapraszamy do zapoznania się z Raportem Rocznym Etex za 2023 rok, który uwzględnia nasz wpływ ekonomiczny, społeczny i środowiskowy. Przedstawiamy w nim nasz łańcuch wartości oraz sposób, w jaki nasze działania wpływają na ludzi i środowisko. Jesteśmy dumni, że rok 2023 był dla Etex czasem dobrych wyników zgodnych z celami wzrostu i zrównoważonego rozwoju. Mimo trudności, takich jak kryzys energetyczny i spadki popytu na rynkach, po raz kolejny osiągnęliśmy rekordowe przychody oraz kontynuowaliśmy drogę do zrównoważonego rozwoju. Nasz zespół doskonale poradził sobie w trudnych warunkach, wzmacniając innowacyjność i proekologiczny charakter naszej działalności.
Srebny medal EcoVadis w 2023 r.
Nasze zaangażowanie w zrównoważony rozwój zostało docenione i akredytowane przez EcoVadis – wiodącą agencję raitingową, która ma na swoim koncie audyt ponad 100 000 firm. Ocena naszej firmy znajduje się w top 9% firm działających w branży betonu, cementu i suchej zabudowy. Dodatkowo, jeżeli chodzi o nasze osiągnięcia w zakresie Środowiska, udało nam się znaleźć w grupie 6% firm z najwyższym wynikiem.
Razem z naszymi pracownikami i partnerami kontynuujemy działania zmierzające w kierunku budowy bardziej zrównoważonej przyszłości.
Płyty gipsowo-kartonowe to ekologiczny materiał budowlany
Gips to lider wśród produktów czystych ekologicznie. Nasze płyty gipsowo-kartonowe produkowane są z gipsu oraz celulozy. Ta pozyskiwana jest między innymi z makulatury. Są więc w pełni naturalnym produktem! Ściany i sufity z płyt g-k gwarantują zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach. Są naturalnym regulatorem wilgotności, są bezzapachowe i redukują hałas w budynkach.
Dodatkowo płyty g-k mają wyjątkową zdolność wchłaniania nadmiaru wilgoci z powietrza i oddawania jej, gdy we wnętrzach zaczyna robić się sucho. Gips nie wydziela żadnych zapachów, ani substancji uznawanych za toksyczne.
Nasza polityka
Polityka środowiskowa
Etex
Jako producent materiałów budowlanych i pionier lekkich konstrukcji, dążymy do inspirowania innych w tworzeniu bezpiecznych, zrównoważonych i innowacyjnych przestrzeni. Przywiązujemy dużą wagę do osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz kierujemy się kluczowymi wartościami: Pasja do Doskonałości, Pionierstwo i Troska o Środowisko.
Polityka różnorodności
biologicznej Etex
W pełni zdajemy sobie sprawę z pozytywnej roli jaką różnorodność biologiczna odgrywa w pochłanianiu dwutlenku węgla i łagodzeniu skutków zmiany klimatycznej. W 2022 roku opublikowaliśmy naszą pierwszą politykę różnorodności biologicznej, która przedstawia strategię łagodzenia naszego wpływu oraz zachowania i zwiększania różnorodności biologicznej.
Polityka bezpieczeństwa
Etex
Naszym priorytetem jest zapewnienie czystego, zdrowego i bezpiecznego środowisko pracy dla każdej osoby pracującej w Etex i dla Etex. Zdrowie psychiczne i fizyczne naszych pracowników ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu w miejscu pracy. Nasze ambicje w tym zakresie są jedynymi możliwymi do zaakceptowania: zero wypadków i chorób.
Krzemionka krystaliczna w polityce bezpieczeństwa Siniat
Etex, w ramach prowadzonej polityki bezpieczeństwa, postanowił umieścić na swoich produktach oznakowanie dotyczące zawartości krzemionki krystalicznej nawet wówczas, gdy nie jest to wymagane przez przepisy. Krzemionka krystaliczna występuje w dużych ilościach we wszystkich typach skał. Przykładowo piasek i żwir składają się głównie z krzemionki krystalicznej. W związku z powyższym większość mineralnych materiałów budowlanych zawiera krzemionkę. Polityka koncernu Etex Group określa, że produkty wprowadzane na rynek i zawierające więcej niż 0,1% krzemionki krystalicznej muszą być oznakowane.
Certyfikat „zielonej energii”
Gwarancja pochodzenia energii to poświadczenie tego, że określona ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci przesyłowej, została wytworzona z odnawialnych źródeł.
Są dowodem na to, że dbałość o środowisko naturalne oraz ograniczenie śladu węglowego produktów i usług jest ważna dla przedsiębiorstwa.
W Polsce wytwórcy mają możliwość składania wniosku o wydanie gwarancji pochodzenia za poszczególne miesiące, okresy kilkumiesięczne lub sumarycznie za cały rok kalendarzowy. Każda gwarancja posiada indywidualny numer oraz datę ważności. Gwarancje są ważne przez okres 12 miesięcy.
Przedsiębiorca uzyskał Pomoc w ramach programu rządowego pod nazwą: „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.”.