Wieszanie obciążeń na ścianach g-k

Bezpieczne rozwiązania z płytą Resistex

Resistex

Bezpieczne rozwiązania z płytą Resistex

Jednym z częstszych zagadnień dotyczących systemów suchej zabudowy jest możliwość wieszania szafek lub telewizora na płytach gipsowych. Wynika to z obaw o wytrzymałość płyty, a w efekcie gwarancję czy podwieszany element nie spadnie. Odpowiedzią na tego typu pytania jest płyta Resistex.

 Wysoka zawartość włókien szklanych oraz zwiększona gęstość powierzchniowa płyty zapewnia stabilne zakotwienie łączników mechanicznych, bez ryzyka wykruszenia rdzenia i uszkodzenia płyty. Płyta Resistex, dzięki swojej wysokiej sztywności oraz zwiększonej twardości powierzchni, znajduje zastosowanie również w ścianach antywłamaniowych, co stanowi wystarczający dowód na jej stabilność i bezpieczeństwo użytkowania.

Wieszanie na ścianach dodatkowych obciążeń

Resistex

Wieszanie na ścianach dodatkowych obciążeń

Płyty gipsowe coraz częściej pojawiają się w budownictwie mieszkaniowym, nie tylko pod postacią sufitów podwieszanych czy obudów poddaszy, ale również jako materiał, z którego powstają ściany działowe. Jako element oddzielający pomieszczenia, tego typu przegrody powinny zapewniać nie tylko dobrą izolacyjność akustyczną, ale również możliwość wieszania na ścianach dodatkowych obciążeń takich jak szafki czy też telewizor.

Możliwość zastosowania różnych rodzajów łączników, takich jak wkręty do drewna, czy też dedykowane kołki rozprężne typu Molly znacząco ułatwia prace montażowe. Aby podwieszenie wykonać w sposób bezpieczny, trzeba upewnić się, że podłoże jest stabilne i daje pewność, że wieszany element nie spadnie.

Montaż obciążeń na ścianach g-k 
nigdy nie był taki prosty i bezpieczny


Poznaj rodzaje łączników, które mogą być stosowane w celu zamocowania obciążenia na płycie Resistex lub innych płytach g-k.

Resistex

 

Resistex

Resistex

 PŁASKIE ELEMENTY DEKORACYJNE 
(do 10 cm grubości)

Poznaj nasze propozycje bezpiecznego zawieszenia takich elementów jak: półki dekoracyjne, obrazki, lustra, oświetlenie.

 

Obciążenie do 16 kg

Resistex

Obciążenie do 37 kg

Resistex

Obciążenie do 40 kg

Resistex

 

 

ELEMENTY WYPOSAŻENIA WNĘTRZ
(do 40 cm głębokości i min. 30 cm wysokości)

Poznaj nasze propozycje bezpiecznego zawieszenia takich elementów jak: telewizor, szafki kuchenne, półki na książki.

 

Obciążenie do 30 kg

Resistex

Obciążenie do 50 kg

Resistex

Obciążenie do 75 kg

Resistex

 

 

Ważne uwagi montażowe

  • Wkręty do drewna Ø5 mm należy obsadzać za pośrednictwem śrubokręta przy umiarkowanym docisku, zapobiegając zerwaniu wiązania pomiędzy gwintem wkrętu a wyfrezowanym gniazdem. W przypadku odczucia, iż wkręt do drewna nie zagłębia się a wiązanie nie powstaje, montaż należy powtórzyć w nowym miejscu. Długość wkrętów do drewna, w zależności od ilości warstw płyt Resistex, powinna być dłuższa min 20 mm niż sumaryczna grubość poszycia, nie uwzględniając grubości elementu montowanego. Montaż za pośrednictwem wkrętów do drewna Ø5 mm zalecany jest do obciążeń statycznych o maksymalnej grubości 25 mm takich jak odbojnice, listwy przypodłogowe i gzymsy, panele dekoracyjne, natynkowy osprzęt elektryczny (gniazda, włączniki czy kinkiety), cięższe obrazy, płaskorzeźby itp.
  • Przy zamocowaniu wielopunktowym dystans pomiędzy poszczególnymi elementami kotwienia mechanicznego powinien wynosić minimum 200 mm w przypadku wkrętów do drewna Ø5 mm oraz 300mm w przypadku kołków typu Driva Fischer i kołków metalowych typu Molly.
  • W przypadku wkrętów do drewna Ø5 mm oraz kołków typu Driva przyjęto współczynnik bezpieczeństwa 3,0.

     

  • W przypadku kołków metalowych typu Molly HM firmy Fisher oraz HHD-S firmy Hilti przyjęto współczynnik bezpieczeństwa 2,5.

Przedstawione powyżej wartości dopuszczalnych obciążeń opracowane zostały w opinii technicznej w Instytucie Techniki Budowlanej. W każdym przypadku należy wziąć pod uwagę maksymalne dopuszczalne obciążenie przegrody Siniat.

Płyta Resistex do wieszania obciążeń

Pobierz broszurę z opisami wszystkich rekomendowanych rozwiązań

 

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo