Sucha zabudowa - malarskie wariacje. Para paints

fot. Para Paints

Malowanie to najbardziej popularna forma dekoracyjnego wykończenia ścian, sufitów i innych elementów wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych. W tej dziedzinie, podobnie jak w pozostałych obszarach wykończenia wnętrz, zachodzą bardzo dynamiczne zmiany. Dawno temu minęły czasy, kiedy wszyscy malowaliśmy wnętrza wyłącznie na biało.

Producenci materiałów malarskich prześcigają się w pomysłach na innowacyjne i oryginalne farby, a swój twórczy wkład w tym temacie mają również architekci wnętrz, którzy podsuwają nam autorskie pomysły na ich wykorzystanie. Dzięki temu pozornie zwyczajna ściana z płyty g-k może stać się ważnym elementem wystroju pomieszczenia i konkurować o uwagę domowników z obrazami i dekoracjami.

Sucha zabudowa - malarskie wariacje. Benjamin moore.

fot. Benjamin Moore

Biel wiecznie modna, ale…
Kiedyś praktycznie wszystkie polskie mieszkania były białe. Przyczyny były dosyć prozaiczne, na rynku nie były praktycznie farb w innej kolorystyce. Na początku lat 90-tych zachłysnęliśmy się kolorem. Do naszych domów z impetem wkroczyły energetyczne pomarańcze i trawiaste zielenie. Teraz obserwujemy coraz większe uznanie Polaków dla eleganckich kolorów o spokojniejszym klimacie. Dlatego coraz częściej wybieramy szarości, błękity czy delikatne żółcie. Wybór jest niesamowity. Korzystając z oferty wybranych producentów możemy pomalować ścianę z płyt g-k w blisko 5 000 odcieni. Mało tego, możemy przyjść do niektórych sklepów z rzeczą w ukochanym kolorze, a obsługa salonu skomponuje dla nas farbę dokładnie w tej kolorystyce.

Sucha zabudowa - malarskie wariacje. Para paints

fot. Para Paints

Malowanie płyt g-k wzorami

Sucha zabudowa - malarskie wariacje. Kimsixfixcom.

fot. Thekimsixfix.com

Sam kolor, nawet najbardziej wyrafinowany, to jeszcze nie koniec! Bardzo częstym rozwiązaniem dekoracyjnym jest model 3 + 1, w którym tylko jedna wybrana ściana ma przykuwać uwagę swoim wyglądem, a trzy pozostałe są w spokojniejszym, jednolitym odcieniu. Korzystając z dwóch lub większej liczby kolorów można na ścianie wyczarować piękny wielkoformatowy obraz. Bardzo modne są wzory geometryczne. Do wykonania wielu z nich wystarczy dobrej jakości taśma malarska, która będzie służyła nam do rozgraniczania kolorów i uzyskiwania linii prostych. Możemy się pokusić o bardziej skomplikowane wzory. Wtedy przed pracami malarskimi musimy zaopatrzyć się w szablon, który posłuży nam do malowania. Możemy wykonać go samodzielnie ze sztywnego materiału np. tektury lub kupić gotowy wzór z tworzywa sztucznego. W internecie znaleźć można bardzo wiele tego typu inspiracji. Nieustannie bardzo modne są malowane w dwóch kolorach pasy, które w zależności od naszych potrzeb mogą optycznie powiększyć /pasy poziome/ lub podwyższyć /pasy pionowe/ pokój.

Piasek, brokat, beton i wiele innych

Sucha zabudowa - malarskie wariacje. Metropolis.

fot. Metropolis

Poza tradycyjnymi farbami na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta specjalistycznych farb dekoracyjnych. Bez pomocy fachowców możemy samodzielnie pomalować płytę gipsowo-kartonową na bardzo wiele sposobów. Efektownie prezentować się będzie powierzchnia wykończona farbą z dodatkiem kwarcu, która zyska dzięki temu bardzo ciekawą, piaskową fakturę. Jeżeli podoba nam się obecna kolorystyka ścian, ale chcielibyśmy nadać jej oryginalnego charakteru, to dobrym rozwiązaniem będzie specjalna bejca, którą nałożymy na farbę i stworzy na powłoce malarskiej metaliczne przecierki.

Sucha zabudowa - malarskie wariacje. Benjamin moore.

fot. Benjamin Moore

Farba do pokoju dziecięcego

Sucha zabudowa - malarskie wariacje. Indesign.

fot. Inisdesign.com

Szczególnie w pokojach dziecięcych można wykonać malowanie płyt g-k farbą fluorescencyjną. Posłuży ona do całościowego odnowienia pokoju lub wykonania nią mniejszych rysunków przy zastosowaniu szablonów. Wykorzystane w formule farby specjalne pigmenty sprawiają, że absorbuje ona promienie świetlne. Wystarczy kilka minut jasnego światła, aby powłoka farby mieniła się i świeciła w ciemnościach.

Sucha zabudowa - malarskie wariacje. Para paints 2

fot. Para Paints

Bardzo efektownym produktem jest też farba brokatowa, której powłoka fantazyjnie opalizuje. W salonie czy kuchni powierzchnie z płyt gipsowo-kartonowych można pomalować też farbami strukturalnymi, które będą imitowały tkaninę, beton z charakterystycznymi pęknięciami czy stary, przetarty tynk. Tego typu farby mogą odwzorowywać również efekt naturalnego kamienia.

Tablicówka na wiele sposobów

Sucha zabudowa - malarskie wariacje. Perfect livin

fot. Perfect Livin

Bardzo pomysłowym i praktycznym sposobem jest malowanie płyt gipsowych farbą tablicową. Po tak wykończonej powierzchni można pisać i rysować przy pomocy kredy. Produkt sprawdzi się nie tylko w pokojach dziecięcych, ale również w sali konferencyjnej czy biurze skutecznie zastępując tradycyjną tablicę drewnianą. Idealnym pomieszczeniem w domu na kreatywne wykorzystanie farby tablicowej jest kuchnia.

Sucha zabudowa - malarskie wariacje. Kyle schuneman

fot. Kyle Schuneman

Można wykończyć nią jedną ścianę kuchenną. Będzie ona pełnić rolę tablicy informacyjnej służącej do zapisywania bieżących spraw do załatwienia, ważnych rodzinnych dat itp. Dodatkowo będzie miejscem ekspresji dziecięcych talentów plastycznych. Tablicówka sprawdzi się pomalowania przestrzeni pomiędzy górną, a dolną zabudową kuchenną. Otrzymamy wówczas oryginalny notatnik na najnowsze przepisy kulinarne.

Farbę tablicową z powodzeniem wykorzystamy również w salonie lub gabinecie. Fragment ściany pomalowany tego typu farbą i oprawiony w zdobioną ramę, będzie stanowił ciekawy element dekoracyjny o walorach funkcjonalnych. Na rynku dostępne są również farby magnetyczne, które zawierają opiłki żelaza. Kilkukrotne malowanie płyty g-k farbą magnetyczną sprawi, że będzie można do niej przyczepiać magnesy. Istnieje możliwość łączenia na ścianie, drzwiach itp. obu rodzajów wykończenia. W ten sposób otrzymamy tablicę magnetyczną po której można pisać kredą i do której można przyczepiać magnesami notatki.

ZOBACZ NASZE FILMY

Produkcja płyt gipsowo-kartonowych w technologii Siniat Siniat i budowa "Domu poza domem" Fundacji Ronalda McDonalda
Render płyty gipsowo-kartonowej. Kolor papieru szary, środek biały. Kształt kostki. Widoczna struktura masy gipsowej w płycie g-k

POZNAJ NASZE PRODUKTY

Płyta Nida Zwykła Płyta Nida Expert Płyta Nida Gięta
Okładka książki wydanej przez Polskie Stowarzyszenie Gipsu  pt. Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy

NEWSLETTER SINIAT

Wiedza na temat suchej zabudowy jest specjalistyczna, dlatego pragniemy się nią dzielić. Po zapisaniu się do naszego newslettera otrzymasz całkowicie darmowego e-booka.

"Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy" to aż 102 strony ciekawych porad i wskazówek, które z powodzeniem możesz wykorzystać w swojej pracy!

ZAPISZ SIĘ I ODBIERZ PREZENT

CHCESZ ZARABIAĆ WIĘCEJ? ZAPISZ SIĘ NA PROFESJONALNE SZKOLENIE W TWOIM REGIONIE!

Kontakt do pracowników Siniat

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo