Zarówno tradycyjne kominki otwarte, jak i nowocześniejsze - zamknięte, wymagają odpowiedniej obudowy. Można ją wykonać z granitu, cegły klinkierowej czy marmuru. Jednak materiały te nie należą do najtańszych.

Alternatywą jest zastosowanie specjalnych płyt gipsowo-kartonowych, o których piszemy w dalszej części artykułu.

obudowa kominka z płyt g-k

CO MUSISZ WIEDZIEĆ, ZANIM PRZEJDZIESZ DO WYKONANIA OBUDOWY KOMINKA?

Wkład kominkowy podczas pracy nagrzewa się nawet do 400 stopni C. Oznacza to, że kominek może być niestety źródłem pożaru. Dlatego jego obudowa powinna zostać wykonana z materiałów ogniochronnych i być chroniona przed przegrzaniem. Tu ważne jest sprawne odprowadzanie ciepła.

Wkład musi być zamontowany w taki sposób, aby nie zamknąć dopływu powietrza do obudowy od dołu, a w górnej części okapu konieczne jest wycięcie otworów. W nich z kolei trzeba zamontować kratki z materiałów niepalnych (mosiądzu, stali lub aluminium), przez które część wydzielanego ciepłego powietrza będzie odprowadzane do pomieszczenia. Kratki nie mogą być jednak zamontowane na tej samej wysokości względem siebie.

Do termicznej izolacji tylnej ścianki kominka (nie będzie się niepotrzebnie nagrzewać) oraz obudowy wkładu polecane są płyty ze skalnej wełny mineralnej. Zwykle mają one grubość 25-30 mm. Do wełny przytwierdzony jest na stałe, specjalnym klejem, aluminiowy ekran, który odbija ciepło do wewnątrz obudowy kominka (zwiększa to jego efektywność). Do łączenia płyt służy samoprzylepna taśma aluminiowa, która jest odporna na wysoką temperaturę. Oprócz mat z wełny, stosuje się płyty silikatowo-wapienne, wermikulitowe oraz perlitowe. Wszystkie te materiały są łatwe w obróbce, można je docinać za pomocą ręcznej wyrzynarki.

Poniżej przykładowy schemat instalacji (mogą one się różnić w zależności od zaleceń producenta wkładu kominkowego). Widać wyraźnie, że obudowa otacza elementy kominka i stanowi jedynie osłonę zapewniającą estetyczne wykończenie.

obudowa kominka z płyt g-k - przekrój kominka

ZASTOSOWANIE PŁYT G-K DO OBUDOWY KOMINKA

Płyty gipsowo-kartonowe mogą być używane do obudowy kominków oraz kominów przy uwzględnieniu poniższych uwag oraz zaleceń producentów systemów kominowych i kominkowych:

  • do obudowy kominków i kominów należy stosować tylko płyty Nida Ogień typ F, Nida Ogień Plus lub Nida Woda Ogień Plus.

  • płyta gipsowo-kartonowa nie może mieć bezpośredniego kontaktu z otwartym ogniem oraz ze ścianami paleniska lub komina. Należy izolować ją od środka np. płytami wełny mineralnej pokrytej z jednej strony warstwą folii aluminiowej.

  • wykorzystując dostępne na rynku obudowy należy obłożyć kominek lub komin płytą g-k tak, aby temperatura płyty g-k na stronie skierowanej do wewnątrz zabudowy nie przekroczyła 50°C.

Specjalistyczne płyty Nida Ogień typ F lub Nida Ogień Plus pozwolą nie tylko w estetyczny sposób zakryć instalację, ale stanowią też izolację akustyczną. Będzie ona szczególnie odczuwalna, gdy wkład kominkowy wyposażony jest w system rozprowadzenia ciepłego powietrza, do wszystkich pomieszczeń w domu.

MATERIAŁY BUDOWLANE NIDA ORAZ NARZĘDZIA NIEZBĘDNE DO WYKONANIA OBUDOWY KOMINKA Z PŁYT G-K

INSTRUKCJA WYKONANIA OBUDOWY KOMINKA Z PŁYT G-K

Poniżej znajdziesz instrukcję wykonania obudowy kominka, jaki widoczny jest na poniższym zdjęciu.

Pamiętaj! Obudowę kominka płytami g-k rozpocznij po wykonaniu wszystkich prac instalacyjnych.

obudowa kominka z płyt g-k - instrukcja montażu

KROK 1
Wytrasuj na podłożach (sufit i podłoga) miejsca usytuowania profili Nida UD 27.

obudowa kominka z płyt g-k - rozstaw profili

KROK 2

Do profili Nida UD27 wsuń profile Nida CD60. Skręć je za pomocą wkrętów do blachy 1 mm FLAT HEAD – po jednej sztuce na każde łączenie.

obudowa kominka z płyt g-k - instrukacja montażu
obudowa kominka z płyt g-k - instrukcja montażu

KROK 3
Przymocuj do konstrukcji metalowej płyty gipsowo-kartonowe Nida Ogień Plus. Zgodnie z wymaganiami w systemach ogniochronnych, zagęść rozstaw wkrętów (co 15-17 cm).

Pamiętaj! Podczas opłytowania należy wykonać tzw. komorę dekompresyjną (patrz zdjęcie poniżej).

Każdy producent kominków ma swoje wymagania odnośnie zabudowy i umieszcza je w instrukcji. Są tam informacje o wymaganych odległościach, dylatacjach oraz rodzajach kratek. Jeśli jej nie posiadasz, zgłoś się do producenta.

W przypadku niektórych firm źle zrobiona zabudowa jest równoznaczna z utratą gwarancji na wkład.

obudowa kominka z płyt g-k - instrukacja montażu

KROK 4
Sfazuj ciętą krawędź płyt g-k pod kątem 45 stopni, oczyść z kurzu i zwilż wodą (lub zagruntuj).

KROK 5
Przygotuj gips szpachlowy Nida Start, zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu.

KROK 6
Wyszpachluj połączenia płyt g-k przygotowanym gipsem szpachlowym.

Pamiętaj! Wciśnij w szczelinę pomiędzy płytami Nida Ogień Plus. Użyj do tego szpachelki. Całość przeciągnij pacą, aby wyrównać powierzchnię.

KROK 7
Wykończ łączenia na styku i krawędzie zewnętrzne płyt g-k.

Tam, gdzie występują łączenia na styku płyt (w jednej płaszczyźnie), użyj taśmy zbrojącej flizelinowej, wtapiając ją w pierwszą warstwę gipsu Nida Start. Podobnie postępuj z narożnikami aluminiowymi, które musisz wtopić w warstwę szpachli.

KROK 8
Po wyschnięciu, wyszpachluj wszystko całopowierzchniowo gipsem szpachlowym Nida Finisz.

Pamiętaj! Przygotuj gips szpachlowy Nida Finisz zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu.

KROK 9
Zamontuj niezbędne kratki wentylacyjne do odprowadzenia nagrzanego powietrza. Muszą być wykonane z materiałów niepalnych (mosiądzu, stali lub aluminium).

KROK 10
Całość zagruntuj, a następnie pomaluj farbami w kolorze odpowiednim do wystroju.

Można również zabudowę kominka oprzeć na belce wymurowanej powyżej poziomu komory spalania, tworząc na niej konstrukcję z profili Nida UD27.

Na tej konstrukcji oprzemy montaż płyt g-k Nida Ogień Plus, zachowując wszystkie wyżej podane zasady postępowania.

OBUDOWA KOMINKA Z PŁYT G-K – NA CO UWAŻAĆ I JAKICH BŁĘDÓW UNIKAĆ?

Obudowa kominka z płyt g-k nie jest zadaniem skomplikowanym czy przeznaczonym wyłącznie dla fachowców. Warto jednak sprawdzić wcześniej, jak obudować kominek w bezpieczny i efektywny sposób.

Planowanie i bezpieczeństwo
Prosta do samodzielnego wykonania zabudowa kominka wymaga oczywiście wcześniejszego zaplanowania. O ile jednak nie chcemy realizować skomplikowanych projektów budowlanych czy wykorzystania ciężkich materiałów, zabudowa wkładu kominkowego nie powinna zająć nam sporo czasu. Przed przystąpieniem do prac należy jednak przemyśleć, czy odpowiada nam minimalistyczny styl, czy może wolelibyśmy coś nieco bogatszego w szczegóły.
Następnie przystąpić trzeba do wyboru odpowiednich płyt służących do zabudowy. Wybierając płyty gipsowo-kartonowe, potrzebny będzie odpowiedni stelaż i izolacja ognioodporna (np. wykonana z mineralnej wełny, do której przymocowuje się odbijający ciepło aluminiowy ekran), aby zapewnić bezpieczeństwo konstrukcji.

Popularne błędy w montażu Kolejnym błędem, którego należy uniknąć, robiąc obudowę kominka, jest niezapewnienie odpowiedniego odpływu ciepła. Należy więc pamiętać o wycięciu otworów, w których umieszczone zostaną odporne na płomienie kratki wentylacyjne. Zabudowa wkładu kominkowego powinna rozpocząć się od montażu profili UW.
Trzeba też pamiętać o pozostawieniu pustej przestrzeni wokół wkładu, który zapewni swobodny przepływ powietrza. Montaż płyt g-k należy rozpocząć od tylnej ściany. Montując izolację, pamiętaj o zabezpieczeniu łączeń między płytami odpowiednią taśmą odporną na wysoką temperaturę (sięgającą 350° Celsjusza). Z kolei montując front, należy zwrócić uwagę, by obudowa kominka nie stykała się bezpośrednio z ramą drzwi kominka. W innym wypadku istnieje ryzyko pękania płyt, w związku z czym zalecane jest pozostawienie niewielkiego (1-2 cm) odstępu między ramą drzwi a płytą.

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo