Ekipa Remontowa Siniat znów rusza do pracy. Tym razem nasi eksperci zmierzą się z prostymi przeróbkami instalacji elektrycznej i hydraulicznej, które mogą ułatwić funkcjonowanie lokatorów. Nawet w nowym mieszkaniu zdarza się potrzeba modernizacji – potrzebujemy więcej gniazdek, zmieniamy położenie pralki… Jak sobie poradzić z tymi wyzwaniami? Łapcie wskazówki!
Z artykułu dowiesz się:
- Jak zamontować dodatkowe gniazdko elektryczne?
- Jak przemieścić odpływ kanalizacyjny?
- Jak dodać nowe podejście zimniej wody?
Więcej gniazdek w nowym gniazdku
Pierwszym zadaniem Ekipy Remontowej jest wykonanie dodatkowego gniazdka elektrycznego. To zadanie wymaga wywiercenia kolejnego otworu i rozgałęzienia przewodów. Pracę zaczynamy od otwarcia zamontowanej już puszki. Dla bezpieczeństwa warto sprawdzić, z której strony schodzą przewody. Testów nigdy za wiele – specjaliści upewniają się również, czy w miejscu nowego gniazdka nie znajdują się inne przewody. Wystarczy do tego prosty detektor. To ważne – uszkodzenie przewodów mogłoby namnożyć nam nie gniazdek, a kłopotów…
Lokalizacja wybrana? No to teraz pomiary. Jeśli wylewki są równe, wystarczy odmierzyć odległość od podłogi do środka gniazda i przenieść ten wymiar w nowe miejsce. W przypadku nierównego podłoża, idealnie sprawdzi się laser, który pomoże precyzyjnie ustalić pozycję dla nowego gniazdka.
Ekipa Remontowa przygotowała wszystko – jak zwykle – perfekcyjnie! Teraz pozostaje już tylko wykonanie. Czas wywiercić otwór na przewody, rozgałęzić je i zamontować nowe gniazdko. Pamiętajmy o skorzystaniu z próbnika. Elektryka prąd nie tyka, bo dobry elektryk zawsze sprawdza, czy w dotykanych przewodach nie ma napięcia. Po wykonaniu rozgałęzienia przestrzeń należy zagipsować i wygładzić. I to tyle!
Jak dwie krople wody
Skoro praca idzie tak płynnie, przejdźmy do hydrauliki. Kolejnym wyzwaniem naszych ekspertów jest przemieszczenie odpływu kanalizacyjnego i dodanie nowego podejścia zimnej wody, aby w pomieszczeniu po drugiej stronie ściany można było podłączyć pralkę. Rozpoczynamy od skucia fragmentu ściany wokół odpływu.
Do pracy przyda się prosty układ z trójnikiem i jednym kolanem redukcyjnym. Specjalista z Ekipy Remontowej napotkał jednak małe wyzwanie. W obecnej instalacji zastosowano system push, na którym nasz ekspert nie pracuje – zazwyczaj działa z systemem zaciskanym. Co teraz? Oj nie, rąk nie rozkładamy! W budownictwie, wbrew pozorom, kreatywność to wyjątkowo ważna umiejętność, nie ustępująca wiedzy technicznej. Eksperci wpadli na pomysł, by pracę wykonać na trójniku z jednym kolanem nyplowym. Jedno oczko będzie wychodziło na stronę łazienki, a drugie na stronę pralki.
Należy pamiętać o tym, że – teoretycznie – ciepła woda wypływa zawsze z lewej strony, a zimna z prawej. Pewny jednak jest ten, kto sprawdza, więc warto to zweryfikować. Wszystko wiadomo? No to czas umieścić trójnik z wylotami po obu stronach ściany, zagipsować i cieszyć się nową funkcjonalnością w drugim pomieszczeniu!
Nowa gwiazda na ścianie
Na koniec dołóżmy jeszcze kolejne gniazdko, tym razem w ścianie z karton gipsu. A co! Ekipa Remontowa do pracy zabrała się już na etapie powstawania ściany. Prąd „pożyczyła” sobie z gniazda znajdującego się w ścianie nośnej. Eksperci przewiercili się przez otwór montażowy w profilu i tą drogą poprowadzili przewód elektryczny. Po zapłytowaniu tej przestrzeni, wystarczy wywiercić otwór – tu znów pamiętamy o dokonaniu odpowiednich pomiarów względem środka otworu – i zastosować odpowiednią puszkę elektryczną.
Eksperci wybrali specjalną puszkę przeznaczoną do tego typu zabudowy, posiada ona motylki, które, zapierając się o ścianę, zapobiegają wypadnięciu konstrukcji w którąkolwiek ze stron. To podstawa sukcesu, bo cała reszta pracy to naprawdę drobnostka.
Tego typu modyfikacje można wykonać na własną rękę. Jeśli posiadacie podstawową wiedzę, umiejętności i narzędzia, nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie pomajsterkować w nowym mieszkaniu. Mamy nadzieję, że wskazówki Ekipy Remontowej Wam w tym pomogą. Jeśli nie chcecie przegapić kolejnych budowlanych przygód ekspertów Siniat, wpadajcie na nasz kanał na YouTube i zostawcie subskrypcję!