Mieszkanie w stanie deweloperskim wymaga wykończenia. Zanim jednak do niego przystąpimy i odbierzemy nasze nowe lokum, warto sprawdzić kilka kwestii jeszcze przed podpisaniem protokołu. Co dokładnie należy zrobić? O tym opowiedzieli nam fachowcy z Ekipy Remontowej Siniat.
W tym artykule dowiesz się:
- Jakie elementy sprawdzić jeżeli chodzi o wykończenie ścian?
- Co zrobić aby zweryfikować odpowiednie położenie tynku, prawidłowe piony i ogólny stan ścian?
- Wentylacja i ogrzewanie – jak sprawdzić ich działanie oraz jakie dokumenty powinien przedstawić developer?
- Stolarka okienna i drzwiowa – na co zwrócić uwagę przy odbiorze tych elementów?
Zacznijmy od podstaw
Podczas zakupu mieszkania od dewelopera, w umowie powinien być opisany standard i etap postępu prac zakończony tuż przed odbiorem. W dokumencie nie zabraknie również informacji o tym, czy jest podłoga, czy na ścianach został położony tynk, co z osprzętem elektrycznym, hydrauliką lub ogrzewaniem. Choć może brzmieć to banalnie, tego typu zapisy warto od razu zweryfikować, by mieć pewność, że nie doszło do żadnego błędu.
Jeżeli już mowa o instalacji centralnego ogrzewania, Ekipa Remontowa poleca, aby sprawdzić, czy umowa wspomina o pompie ciepła. Czasem zdarza się tak, że instalacja jest wykonana, ale źródła ciepła na tym etapie jeszcze nie ma.
Na baczność!
Kolejny przystanek – ściany. Nasi eksperci uczulają na odpowiednie położenie tynku, prawidłowe piony i ogólny stan ścian w budynku. Warto przy pomocy poziomicy sprawdzić piony, a także dokonać ogólnych oględzin. Tynk jest nierówny? Widać zacieki? W ścianach znaleźliśmy jakieś dziurki? A może w pomieszczeniu unosi się duszący zapach, świadczący o nieprawidłowo wykonanej wentylacji? Takie błędy należy skrupulatnie wypisać w protokole odbioru i zażądać od wykonawcy usunięcia tych usterek.
Na ścianach znajdą się już prawdopodobnie gniazdka lub otwory na nie, a także wyłączniki oświetlenia. Jeżeli został przygotowany jakikolwiek osprzęt elektryczny, go również warto przetestować. Ekipa Remontowa radzi – nie idźmy na kompromisy! Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy w każdym miejscu mieszkania jest prąd, wezwijmy do pomocy fachowców. Dużo trudniej będzie naprawić takie usterki po odbiorze, a co dopiero po wykończeniu lokalu.
Ciepło, zimno
Wentylacja i ogrzewanie – rzecz ważna w każdym budynku mieszkalnym. Aby sprawdzić działanie kaloryferów, warto rozkręcić ich moc, a kolejnego dnia przejść się (najlepiej boso!) po podłodze i zweryfikować, czy występują różnice temperatur w poszczególnych miejscach. W tym momencie ujawnić się mogą również zapowietrzone kaloryfery.
Nasi fachowcy zwracają również uwagę na wentylację. Jeśli mieszkanie posiada wentylację mechaniczną, sprawa jest prosta – firma instalująca powinna zostawić odpowiednie dokumenty. Jeśli natomiast w budynku została wykonana wentylacja grawitacyjna, do jej sprawdzenia wystarczy kartka papieru. Przyłożyć do otworu i sprawdzić, czy kartka się zasysa. Proste? Z poradami Ekipy Remontowej Siniat wszystko jest proste!
Okno (i drzwi) na świat
Kolejny ważny element naszej kontroli to stolarka okienna i drzwiowa. W przypadku drzwi, zwróćmy uwagę na zamocowanie oraz aspekty wizualne, przede wszystkim brak zadrapań, uszkodzeń i zabrudzeń. Tak samo w przypadku okien, przy których również warto sprawdzić czy otwierają się i zamykają w swobodny sposób. Szybki rzut oka na stan szyb i… gotowe. Mamy to!
Mieszkanie po takiej kontroli można odbierać. Jeśli jednak obawiacie się, że nie dacie rady zrobić tego tak dokładnie jak Ekipa Remontowa Siniat, warto zatrudnić w tym celu odpowiednią firmę specjalizującą się w odbiorach deweloperskich. O mieszkaniach porozmawiamy jeszcze w kolejnych odcinkach przygód naszych fachowców. Obserwujcie nasz kanał i zostawcie subskrypcję, aby ich nie przegapić!