Odpowiedź na to pytanie znają eksperci z Ekipy Remontowej Siniat, którzy zebrali dla Was 7 najczęstszych remontowych błędów w tym obszarze. Poznajcie je i sprawdźcie, w jaki sposób się ich wystrzegać!
W tym artykule dowiesz się:
- Jak uniknąć wpadek podczas spoinowania i szpachlowania?
- Dlaczego fazowanie i dylatacja są ważnym elementem montażu?
- Jak poprawnie wykonać spoiny?
#1 Łączenie krawędzi oryginalnej z krawędzią ciętą płyt gipsowo-kartonowych
Nawet stosując taśmę wzmacniającą przy tego rodzaju połączeniu, różnice w charakterystyce krawędzi mogą prowadzić do problemów z wytrzymałością. W ten sposób narażamy się na pęknięcia – zwłaszcza przy zmianach temperatury czy wilgotności.
#2 Łączenia poprzeczne bez „mijanki” i fazowania
Wykonanie łączeń poprzecznych pozbawionych tzw. „mijanki” oraz etapu fazowania może prowadzić do poważnych problemów z trwałością i estetyką konstrukcji oraz wytrzymałością spoin. Zastosowanie „mijanki” i fazowanie krawędzi płyt to standardowe metody, dzięki którym unikniemy remontowych nieprawidłowości.
#3 Łączenie „patrzące” na łączenie po drugiej stronie
Kiedy spoiny po jednej stronie konstrukcji znajdują się bezpośrednio naprzeciwko spoin po drugiej stronie, pojawia się ryzyko osłabienia całej konstrukcji, która staje się w ten sposób podatna na uszkodzenia mechaniczne oraz problemy z połączeniami płyt, jak np. rysy czy pęknięcia
#4 Zapominanie o dylatacjach
Brak uwzględnienia dylatacji może prowadzić do różnych uszkodzeń, powstających m.in. na skutek naprężeń wynikających z „pracy budynku”. Może to wpłynąć na trwałość konstrukcji oraz estetykę wykończonych ścian. Pamiętajmy o tym, by dobrze zapoznać się wcześniej z systemami suchej zabudowy i dowiedzieć się, w jaki sposób je wykonywać. Te informacje znajdziecie m.in. na stronie Siniat.
#5 Niedbałe wypełnianie połączeń
W przypadku szpachlowania połączeń oryginalnych należy zwrócić uwagę na to, by przed wklejeniem jakiejkolwiek taśmy zbrojącej (papierowej, fizeliny czy taśmy Connect) pamiętać o dokładnym wypełnieniu połączenia. Niedbałe podejście do tego zadania może utworzyć miejsca, w których tej masy będzie brakować, a wtedy z kolei mamy do czynienia z połączeniem wadliwym.
#6 Brak cierpliwości
Cierpliwość naprawdę popłaca – zwłaszcza, jeśli chodzi o wypełnianie łączeń w standardzie Q1. Po nałożeniu masy w szczeliny warto odczekać 10-15 minut i dopiero wtedy przejść do etapu zazbrojenia. W przeciwnym wypadku masa może wypłynąć i stworzyć niechciane zgrubienia.
#7 Stosowanie nieodpowiednich mas
Każdy etap pracy remontowej wymaga odpowiednio dobranych narzędzi. Pominięcie tego kroku – uwierzcie – może być opłakane w skutkach. Dlatego, jeśli pomyślicie o tym, by połączenia płyt kartonowo-gipsowych szpachlować masami finiszowymi, albo o tym, by całą powierzchnię wyszpachlować masą zbrojeniową, lepiej szybko wyrzućcie te myśli z głowy. Zła masa to po prostu zły efekt pracy.
Każdy popełnia błędy – nawet najwięksi fachowcy – jednak dopiero ich świadomość pozwala nam unikać kolejnych pomyłek w przyszłości. Mamy nadzieję, że obudziliśmy Waszą czujność, a wskazówki Ekipy Remontowej Siniat przydadzą Wam się niejeden raz przy kolejnych remontowych akcjach!
Poznaj pozostałe wskazówki Ekipy Remontowej Siniat Instrukcje video - Siniat | Nida