Pytania i odpowiedzi Ekipy Rentowej Siniat

W tym artykule dowiesz się:

  • Jak skutecznie naprawić pęknięcie na suficie z płyt gk?
  • Dlaczego do łączenia profili poprzecznych z obwodowymi należy użyć nitów?
  • Jak zamontować profil U do skosu?

Temat suchej zabudowy generuje mnóstwo pytań, na które nieustannie szukamy odpowiedzi – zwłaszcza, kiedy samodzielnie przystępujemy do prac remontowych. Gdzie powinniśmy ich szukać? Najlepiej (i najbezpieczniej) u ekspertów, którzy znają się na rzeczy. Dobrze się składa, że Ekipa Remontowa Siniat wyciąga dziś pomocną dłoń, odpowiadając na pytania obserwujących. Zapoznajcie się z naszym remontowym Q&A i pozwólcie nam rozwiać Wasze wątpliwości na temat suchej zabudowy!

1. Jak skutecznie naprawić pęknięcie na suficie z płyt gk?

W przypadku wystąpienia pęknięć na suficie (przy którym wykorzystano fizelinę), warto sięgnąć po taśmę Connect. Po wystąpieniu pęknięcia, pogłęb rysę, wypełnij ją masą konstrukcyjną, a następnie nałóż jej szeroką warstwę, wklejając taśmę Connect. Później pozostaje już tylko rozszpachlowanie połączenia po szerokości, a po wyschnięciu – finiszowe wykończenie.

2. Czy w łazience na parterze (nad którą znajduje się betonowy strop) wymagana jest paroizolacja przed podwieszeniem sufitu gk?

W teorii – nie ma takiej potrzeby. Jeśli nad łazienką znajduje się pomieszczenie ogrzewane, nie wystąpi w niej wilgoć. Natomiast w praktyce – paroizolacja jest niewielkim kosztem, dlatego nie zaszkodzi jej zastosować.

3. Czy przy konstrukcji krzyżowej łączniki krzyżowe powinny być przykręcane na sztywno?

W systemach suchej zabudowy Siniat nie skręcamy łączników krzyżowych. Łączniki powinny mieć luz – zarówno w jedną, jak i drugą stronę. Wyjątek stanowią systemy wbudowane na skosie (np. na poddaszu), gdzie istnieje ryzyko zejścia profili w dół – w takim przypadku możemy łączniki przykręcić na sztywno.

4. Jak zamontować profil U do skosu?

Zanim zajmiemy się płaszczyzną skosu, najpierw powinniśmy zacząć od ścian. Zrób wymiany pomiędzy belkami, przykręcając belkę drewnianą. Możesz ją dokręcić pomiędzy krokwie (docinając wcześniej odpowiedni wymiar) lub nakręcić na krokwie – wtedy możesz w dowolnym momencie dokręcić profil U. Takie wymiany rozmierz maksymalnie co metr i do nich dokręć profil.

5. Jaka jest różnica pomiędzy płytami Smart a Expert?

Płyty z gamy Smart charakteryzują się mniejszą gęstością, przez co są lżejsze i łatwiejsze w obróbce – w sam raz dla osób, które zaczynają przygodę z suchą zabudową i samodzielnie podejmują się remontu w domowym zaciszu! Natomiast płyta Expert jest płytą inwestycyjną, na którą istnieją odpowiednie atesty. Przeprowadzone na niej badania definiują, gdzie w systemach suchej zabudowy możemy ją stosować.

6. Czy masa Siniat Start nadaje się do równania ściany bez większych ubytków?

Masa szpachlowa Nida Start doskonale nadaje się na pierwszą warstwę wyrównującą – zarówno na tynkach cementowo-wapiennych, jak i gipsowych. Dodatkowo można ją zastosować przy łączeniu płyt gipsowo-kartonowych.

7. Jak nazywa się uchwyt do przykręcania ES-ów?

Uchwyt służący do pracy z wieszakami ES to uchwyt poziomujący. Jak działa w praktyce? Kiedy wieszaki zostaną już przykręcone do ścian lub sufitu, przy pomocy wieszaka i lasera, nałóż pomiędzy nimi profil – pod linię do poziomu. Następnie zakręć uchwyty po obu stronach. Możesz złapać jedną ręką za profil i przyciągnąć go do uchwytu, a na koniec zakręcić blachowkrętami z drugiej strony.

8. Dlaczego do łączenia profili poprzecznych z obwodowymi należy użyć nitów?

Zgodnie z systemami suchej zabudowy Siniat, sufity samonośne muszą być nitowane. Wynika to z badań przeprowadzonych na tego rodzaju konstrukcjach, które wykazały, że jest to najbardziej wytrzymałe połączenie.

9. Czy płytę Defentex można zastąpić płytą Resistex przy obiciu na zewnątrz?

Resistex jest płytą przeznczoną do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Służy ona do takich systemów jak np. ściany antywłamaniowe lub kurtyny dymowe. Z kolei płyta Defentex (na której występuje włókno szklane zamiast papieru) przeznaczona jest do stosowania na zewnątrz – dlatego do obicia zewnętrznego rekomendujemy właśnie tę płytę.

10. Jak długo schnie masa przy spoinowaniu?

Schnięcie mas gotowych uzależnione jest od temperatury w pomieszczeniu i poziomu wilgotności. Z kolei masy sypkie utwardzają się już w około 60 minut.

11. Czy do wklejania taśmy używacie pac profilowanych?

W Ekipie Remontowej Siniat do szpachlowania łączeń korzystamy ze standardowych pac. W przypadku płytek marki Siniat mamy do czynienia z krawędzią skośną. Jest to połączenie płytkie, jeżeli chodzi o ilość wchodzącej masy. Skorzystanie przy tym połączeniu z pac profilowanych może ułatwić zadanie osobom, które nie mają wprawy w szpachlowaniu. Natomiast wybór maszyny (np. urządzenia typu delco) do szpachlowania łączeń również przy tej masie okaże się skuteczny.

12. Czy można przykręcić same płyty do stelaża sufitowego w nieogrzewanym budynku?

Jeśli chcemy przykręcić same płyty do stelaża w nieogrzewanym pomieszczeniu, warto zastosować płytę Nida Hydro lub Cementex przy płytowaniu konstrukcji.

Skoro wiedzę na temat suchej zabudowy macie już jak na dłoni, trzymamy kciuki za powodzenie Waszych prac remontowych! A jeśli po głowach nadal krążą Wam kolejne pytania, zapraszamy do sekcji komentarzy na kanale Ekipy Remontowej, gdzie możecie śmiało je zadawać. Do następnego!

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo