Zabudowa poddasza

W tym artykule dowiesz się:

  • Jakie metody montażu zastosować w przypadku zabudowy poddasza?
  • Jakie profile Nida zastosować przy montażu konstrukcji stalowej?
  • Jak przygotować się do zabudowy poddasza?

Zabudowa poddasza użytkowego jest wieloetapowym procesem, który wiąże się z różnymi decyzjami. Jak podejmować je z głową, a przy tym nie narazić się na niepowodzenie w trakcie prac? O tym opowiada Ekipa Remontowa Siniat, która (jak zwykle) dzieli się swoją profesjonalną perspektywą, zdradzając 9 sprawdzonych wskazówek na udane poddasze. Poznajcie je!

WSKAZÓWKA 1

Pamiętaj o odpowiednim ułożeniu i wypoziomowaniu profili obwodowych Nida CD. Do tego zadania najlepiej sprawdzą się profile przyścienne Nida UD27. Pierwszy profil nośny warto umieścić 10 cm od ściany, a kolejne co 40 cm (licząc również od ściany).

WSKAZÓWKA 2

Zabudowa poddasza użytkowego 1

Wytrzymałość to podstawa! Dlatego przy montażu wieszaków Siniat do podwieszania profili Nida warto skorzystać z metody, która zapewni najbardziej stabilne i wytrzymałe efekty – na przykład z metody montażu sufitu dwupoziomowego krzyżowego.

WSKAZÓWKA 3

Nie zapomnij o tym, że rodzaj wkrętu ma znaczenie. Podczas przygotowania konstrukcji sufitu podwieszanego, zaopatrz się w elementy, które zamkną profile. Do tego zadania najlepiej sprawdzą się blachowkręty Nida z płaskim łbem, akcesoria, które umożliwią stabilne przymocowanie płyty g-k do konstrukcji stalowej.

WSKAZÓWKA 4

Zabudowa poddasza użytkowego 2

Podczas wycinania profili Nida nachodzących na okno połaciowe, warto skorzystać ze specjalnych nożyc do blachy. Wykonanie cięcia szlifierką kątową zwiększa ryzyko uszkodzenia okna i wypalenia warstwy cynkowej na profilach.

WSKAZÓWKA 5

Zabudowa poddasza użytkowego 3

Pamiętaj o ociepleniu! Działaj z wyprzedzeniem i powstrzymaj skraplanie wilgoci dzięki ociepleniu ramy okna w połaci. W tym celu możesz skorzystać z dedykowanych rozwiązań producenta okien. Z kolei pozostałą przestrzeń wypełnij wełną.

WSKAZÓWKA 6

Podczas montażu paroizolacji, nie zapomnij o jej uszczelnieniu. Dlaczego? Bo to warstwa, która jest kluczowa w przeciwdziałaniu przenikania pary wodnej z pomieszczenia do zewnętrznych warstw przegrody.

WSKAZÓWKA 7

Zabudowa poddasza użytkowego 4

Profile górne i dolne Nida połącz łącznikiem krzyżowym, który ułatwi i przyspieszy ten proces. Dzięki jego elastycznym elementom profile są ruchome, a za sprawą jego sztywności – nadal przylegają idealnie do siebie.

WSKAZÓWKA 8

Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu płyt g-k tworzących suchą zabudowę. W tym celu warto fazować wszystkie krawędzie, aby później wyspoinować je masą i stworzyć równą, gładką powierzchnię.

WSKAZÓWKA 9

Zabudowa poddasza użytkowego 5

Do szlifowania narożników płyt zastosuj koliste ruchy i skorzystaj ze specjalnie ściętej kostki, która zapobiega ścieraniu się prostopadle leżącej ściany lub sufitu w miejscu, w którym płaski brzeg nadmiernie docierałby tę powierzchnię. A jeśli wolisz użyć maszyny – nie zapomnij o równomiernej pracy, która zapobiegnie powstawaniu dołków i zmniejszy konieczność późniejszych poprawek.

Montaż, rozmierzanie, izolacja, uszczelnianie i szlifowanie – zabudowa poddasza użytkowego wymaga wielu zadań, by stworzyć pełną (i wytrzymałą!) całość. Każdy etap prac wiąże się również z innymi narzędziami, które Ekipie Remontowej Siniat nie są obce. Nic zatem dziwnego, że nasi specjaliści z łatwością udzielają cennych wskazówek. Mamy nadzieję, że były, są lub dopiero będą one pomocne przy Waszych własnych projektach. Budujcie z głową z Siniat!

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo