Mocowanie półek na ściankach działowych

Wnętrze domu w stylu nowoczesnym. Salon. Ściany ciemnoszare, na jednej z nich telewizor. Piękne białe dwuskrzydłowe drzwi

Ścianki działowe Nida wykonane w systemie suchej zabudowy nie stanowią żadnych barier dla potencjalnego użytkownika. Można na nich mocować szafki, półki, telewizory LCD, lustra, obrazy i inne przedmioty bez obawy o pękanie i wytrzymałość ścianki. Należy jedynie spełnić kilka podstawowych zasad dotyczących budowy ścianek i przedścianek oraz doboru zamocowania (kołki, wieszaki).

Mocowanie obrazów i luster, czyli lekkich, płaskich obciążeń
Do zawieszania lekkich płaskich obciążeń, np. obrazów czy luster, można stosować metalowe lub plastikowe kołki Alfa. Poniższa tabela przedstawia dopuszczalne nośności kołka w zależności od materiału, z którego jest wykonany oraz od grubości okładziny ściennej. Do mocowania bardzo lekkich przedmiotów można wykorzystać zwykły gwóźdź wbity pod kątem w płytę gipsową.

MOCOWANIE OBCIĄŻEŃ NA ŚCIANKACH DZIAŁOWYCH Tabela

Mocowanie półek i szafek, czyli średnio ciężkich obciążeń
Do mocowania półek na ściankach gipsowo-kartonowych, czyli średnio ciężkich obciążeń zaleca się użycie metalowego kołka rozprężnego, tzw. śruby Molly lub kołków uchylnych. Poniższa tabela przedstawia poszczególne typy ścian działowych obciążanych mimośrodowo za pośrednictwem obciążników układanych w szafkach o wymiarach 70 x 60 x 35 cm przymocowanych do ściany działowej za pośrednictwem dwóch kołków typu Molly. Ścianka działowa wykonana z materiałów i zgodnie z technologią montażu Siniat.

Zawsze należy wykorzystywać kołki mocujące sprawdzonych producentów oraz stosować się do ich zaleceń. Zastosowanie nieprawidłowych kołków, nieposiadających niezbędnych certyfikatów, może spowodować obniżenie wartości dopuszczalnych obciążeń.

Poniższa tabela przedstawia wymiar standardowej szafki kuchennej występującej w budownictwie mieszkaniowym, gdzie: h - wysokość szafki zmienia się od 0,5 do 1,0 m g - głębokość szafki jest stała i wynosi 0,35 m s - szerokość szafki jest stała i wynosi 0,60 m Zmniejszanie głębokości szafki g 0,35 m o połowę do 0,175 m zwiększa dwukrotnie dopuszczalne obciążenie na ściance. Dopuszczalne obciążenie na ściance wynosi 70 kg/mb (metr bieżący). Minimalna odległość między zamocowanymi kołkami wynosi ~150 mm (płyta o gr. 12,5 mm; 15,0 mm; 18,0 mm) oraz ~75 mm (opłytowanie powyżej 20,0 mm).

Render płyty gipsowo-kartonowej. Kolor papieru szary, środek biały. Kształt kostki. Widoczna struktura masy gipsowej w płycie g-k
Tabela przedstawiające maksymalne możliwe obciążenie przy podwieszeniu ciężarów na ścianie i ściance z karton-gipsu

Mocowanie ceramiki sanitarnej i drzwi przesuwanych, czyli ciężkich obciążeń
W przypadku większych obciążeń niż dopuszczalne (powyższa tabela) należy zastosować kształtowniki ościeżnicowe Nida UA wykonane z blachy o grubości 2 mm. Kształtowniki te, zamontowane jako słupki pionowe, mogą przenosić duże obciążenia mocowane na ściankach działowych. W tym celu należy zamontować kształtowniki ościeżnicowe w określonych miejscach już na etapie wykonywania ścianek działowych.

Mocowanie przedmiotów na suchym tynku i okładzinach ściennych
Mocowanie obciążeń na suchym tynku i na okładzinach ściennych jest analogiczne do mocowania obciążeń na ściankach działowych. W tym przypadku, ze względu na stosunkowo małą odległość płyty gipsowej od ściany masywnej, istnieje możliwość bezpośredniego zakotwienia obciążenia do ściany masywnej za pomocą odpowiedniej kotwy.

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo