Buduj ekologiczne z płytami g-k

Płyty gipsowo-kartonowe to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych ostatnich lat. Powszechnie znane są ich zalety, ale mało kto wymienia wśród nich brak negatywnego wpływu na środowisko. Tymczasem płyty gipsowo-kartonowe są całkowicie naturalnym i bezpiecznym produktem o bardzo wielu ekologicznych benefitach dla użytkowników.

Coraz częściej wybieramy materiały ekologiczne

Ekologia a sucha zabudowa. Kopalnia Siniat. Gacki.

Z roku na rok rośnie świadomość ekologiczna Polaków i coraz częściej sięgamy po produkty przyjazne środowisku naturalnemu i bezpieczne dla użytkowników. Dotyczy to również obszaru „dom i wnętrze”. Potwierdzają to przeprowadzone kilka lat temu przez OBOP badania dotyczące wiedzy i opinii Polaków na temat proekologicznych materiałów budowlanych. Miały one zweryfikować nasze podejście do tematyki zielonego budownictwa i pozwolić ocenić, na ile nasz sposób myślenia przekłada się na decyzje zakupowe podejmowane podczas remontu lub budowy domu.

Badania wykazały, że ponad połowa Polaków stosuje w swoich domach proekologiczne rozwiązania m.in.: energooszczędne oświetlenie lub ekologiczne systemy ogrzewania wody. Co ciekawe, prawie 85% respondentów wskazało, że ekologiczny charakter produktu jest dla nich bardzo ważnym lub ważnym czynnikiem decydującym o zakupie. Badanie dotyczyło nie tylko oceny gotowych produktów budowlanych, ale również procesu ich produkcji. Zdaniem 62% Polaków produkcja materiałów budowlanych ma duży wpływ na zanieczyszczenia środowiska. Ponadto, według 75% ankietowanych ekologiczne materiały budowlane są droższe niż pozostałe dostępne na rynku.

Potwierdzamy! Płyty g-k Nida to płyty ekologiczne

Ekologia a sucha zabudowa. Kopalnia Siniat. Gacki

Powyższe pytania skłaniają do zastanowienia się, jak na gruncie ekologii w prezentują się płyty gipsowo-kartonowe. Czy gips, jako ich główny składnik jest bezpieczny dla domowników?

Warto zauważyć, że gips obok wapna i ceramiki stanowi jeden z najstarszych materiałów budowlanych wykorzystywanych przez człowieka. Już ponad 9 tys. lat temu używany był do pokrywania ścian i podłóg. Zaprawy gipsowo-wapienne stosowane były w Babilonie i Starożytnym Rzymie. Jak dowodzą współczesne badania naukowe gips jest ekologicznym, przyjaznym człowiekowi surowcem o bardzo dobrych parametrach funkcjonalnych i biologicznych. Jest on wykorzystywany nie tylko w budownictwie, ale również w innych gałęziach przemysłu.

Do produkcji płyt gipsowo-kartonowych Nida używa się gipsu pochodzenia naturalnego oraz celulozy. Ta pozyskiwana jest między innymi z makulatury. W związku z tym wysokiej klasy płyty g-k są płytami ekologicznymi! Warto bliżej przyjrzeć się ich zaletom w tym zakresie.

Dlaczego możemy powiedzieć, że płyty g-k to płyty ekologiczne?

  • produkty na bazie gipsu wyróżniają się niską przewodnością cieplną i wysoką przepuszczalnością pary wodnej. Duża liczba pustych mikroporów (60%) oraz niski poziom oporu dyfuzyjnego sprawiają, że gips może stworzyć optymalny mikroklimat w naszym domu czy przestrzeni biurowej.
  • mają wyjątkową zdolność wchłaniania nadmiaru wilgoci z powietrza i oddawania jej, gdy we wnętrzach zaczyna robić się sucho. Niska przewodność powierzchniowa naturalnego gipsu zapobiega gromadzeniu się na jego powierzchni ładunków elektrostatycznych. W praktyce oznacza to, że płyty g-k nie przyciągają kurzu, co ma szczególne znaczenie w pomieszczeniach użytkowanych przez alergików.
  • bezzapachowe. Nie emitują też do środowiska jakichkolwiek substancji uznawanych za toksyczne. Co więcej, odczyn PH gipsu wynosi 7, jest więc bardzo zbliżony do poziomu PH ludzkiej skóry. Neutralny odczyn gipsu sprawia, że płyty są środowiskiem niesprzyjającym rozwojowi pleśni i grzybów.
  • posiadają znikomą zwartość pierwiastków promieniotwórczych, bez porównania niższą niż w przypadku innych materiałów budowlanych. Nasze płyty ekologiczne Nida mają zaledwie 40 Bq (Bekereli; jednostka miary aktywności promieniotwórczej ) dla naturalnego izotopu potasu 40K. Dla porównania cegła ceramiczna legitymuje się wynikiem 667 Bekereli.
  • redukują rozprzestrzenianie się hałasu.
  • produkowane i utylizowane zgodnie z zasadami ekologii. Specjaliści podkreślają, że wytwarzanie spoiw gipsowych cechuje niska energochłonność - na poziomie zaledwie 160°C podczas procesu prażenia rozdrobnionego kamienia gipsowego, przy produkcji materiałów wiążących.
  • podlegają recyklingowi, dzięki czemu nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne.

Powyższe cechy płyt g-k sprawiają, że doskonale wpisują się w coraz popularniejszy trend „zielonego” budownictwa. Na uwagę zasługuje również fakt, że przy wszystkich swoich walorach ekologicznych płyty gipsowo-kartonowe są dostępne w bardzo przystępnych cenach.

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo