Montaż ościeżnicy nieregulowanej

Montaż ościeżnicy nieregulowanej przez wykonawców suchej zabudowy z Ekipa Remontowa Siniat


W tym artykule dowiesz się:
  • jak dobrać ościeżnicę drzwiową
  • jak zabezpieczyć i zamontować ościeżnicę
  • jak pianować ościeżnicę
  • jakie są zasady montażu ościeżnicy drzwiowej

Kiedy wszystkie ściany stoją prosto, a sufity wiszą tam, gdzie ich miejsce, Ekipa Remontowa Siniat wie, że do końca remontu zostało już kilka ostatnich szlifów, czyli: nakładanie mas na ściany, nadanie im pożądanego koloru oraz zaopiekowanie się nieestetycznym otworem drzwiowym, który dziś jest głównym bohaterem naszego odcinka.

Wykonawca Siniat przemierzający ościeżnicę drzwiową do otworu odwrócony tyłem w białym t-shircie. Z lewej strony wystają kable elektryczne

Jak dobrać ościeżnicę drzwiową

Kluczowym elementem przed założeniem drzwi jest montaż ościeżnicy – bez tego ani rusz. Ekipa omawia w filmie dwa najchętniej wybierane przez inwestorów rozwiązania dla lokali mieszkalnych.

Pierwszym z nich są drzwi z ościeżnicą regulowaną – w tym przypadku zaczynamy od wykończenia ścian i podłóg, a na samym końcu fachowcy od drzwi zakładają ościeżnicę, zakrywając nierówne i niewykończone części muru.

Drugim sposobem, którego nasi specjaliści podjęli się w tym odcinku, są drzwi z ościeżnicą nieregulowaną – tutaj jej montaż stanowi początkowy etap remontu, a dopiero później zostaje ona obrobiona dookoła karton gipsem.

Wykonawca Siniat stosuje przy montażu ościeżnicy rozpórkę zabezpieczając ją podczas prac.

Zabezpieczenie i montaż ościeżnicy drzwi

Nasi fachowcy nie byliby sobą, gdyby nie mieli w zanadrzu garści wskazówek. Jedną z nich jest rada dotycząca ochrony ościeżnicy – warto zadbać o zabezpieczenie jej spodów, bo jeśli stoi ona bezpośrednio na podłodze, istnieje spora szansa na to, że będzie podciągać wilgoć, a tego przecież nie chcemy! Żeby ościeżnica mogła służyć nam przez długie lata, dobrze jest zabezpieczyć spody standardowym silikonem – wyciskamy, smarujemy i czekamy aż zaschnie.


Do ustabilizowania ościeżnicy Ekipa stosuje specjalne uchwyty, tzw. rozpórki. Ale zaznacza też, że nie trzeba ograniczać się do tego rozwiązania. Osadzenia ościeżnicy można dokonać również za pomocą wyciąganych rozpórek teleskopowych czy bardziej zaawansowanych sposobów takich jak wycięte na wymiar listewki, postawione pośrodku futryny i na samym dole.

Do klinowania ościeżnicy eksperci Siniat stosują specjalistyczne kliny, które wkładane są pomiędzy ościeżnicę a otwór drzwiowy – wszystko po to, by było równo i stabilnie. Dodatkowo, Ekipa podkreśla, że jeśli nasza podłoga nie idzie w poziomie, ważne jest, by zaopatrzyć się w podkładki dystansujące w celu możliwości uniesienia jednej lub drugiej strony drzwi, co zapewni odpowiedni wymiar ościeżnicy.

Na zdjęciu widzimy rękę wykonawcy, która trzyma poziomicę sprawdzając prawidłowe ułożenie ościeżnicy drzwiowej.

Pianowanie ościeżnicy drzwiowej

Kiedy ościeżnica jest już przygotowana do zapianowania, warto sprawdzić laserem lub poziomicą (a najlepiej obiema metodami dla większej pewności), że wszystko stoi prosto i równo. Dodatkową wskazówką naszych fachowców jest zwrócenie uwagi na etap przed użyciem pianki niskoprężnej – warto zwilżyć wcześniej szczeliny poprzez spryskanie ich wodą. Następnie pianujemy w miejscach, gdzie występują kliny albo podpórki, żeby ościeżnica się nie powyginała. Proces, w którym pianka wiąże poprzez absorpcję wilgoci z otoczenia, można delikatnie przyspieszyć – wystarczy spryskiwać piankę wodą. Potem zostaje już tylko dopianować pozostałe szpary i gotowe!

Tak zamontowaną ościeżnicę zostawiamy do wyschnięcia i stwardnienia.

Zasady montażu ościeżnicy drzwiowej

Wybór ościeżnicy i drzwi nie należy do najprostszych wyzwań, ale jeśli będziemy podążać za poradami naszych specjalistów, istnieje ogromny cień szansy na to, że wszystko pójdzie jak z płatka.

Oto na co warto zwrócić uwagę:

1. Dokładny pomiar otworów drzwiowych
Przed wyborem i zakupem drzwi oraz ościeżnicy należy pamiętać o wykonaniu pomiarów otworów drzwiowych. Ekipa zaznacza, że jeśli potrzebujemy drzwi o szerokości 80 cm, otwór drzwiowy będzie o 10 cm większy, a zatem o szerokości 90 cm. Wysokość natomiast zwykle wynosi od 2 m i 8 cm do 2 m i 10 cm – w zależności od rodzaju podłogi.

2. Dobór kierunku otwierania drzwi
Kolejną kwestią jest dobór drzwi prawych bądź lewych. W tym przypadku istnieje prosta zasada – jeśli stoimy przed drzwiami, które otwierają się w naszym kierunku, a ich zawiasy znajdują się po prawej stronie – mamy do czynienia z drzwiami prawymi. Jeżeli zawiasy znajdują się jednak po lewej stronie – wtedy są to drzwi lewe.

To już cała dawka wiedzy (ale tylko na dziś!) bo w kolejnym odcinku nasi remontowi eksperci powrócą i pokażą, jak obrobić drzwi karton gipsem przy wykonanej przez nich wcześniej okładzinie ściennej. Śledźcie kolejne odcinki Ekipy Remontowej Siniat po więcej cennych wskazówek.


Zobaczcie cały odcinek:


W tym odcinku pomocnikami Ekipy Remontowej Siniat byli:

  • Ościeżnica nieregulowana
  • Silikon
  • Rozpórki
  • Kliny
  • Pianka niskoprężna
  • Laser i poziomica

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo